طرز تهیه چکدرمه ، غذای لذیذ ترکمنی

چکدرمه، یک غذای خوش‌طعم ترکمنی و هزارساله است. این غذا شباهت زیاد به استانبولی یا پلو گوجه دارد. با این دستورالعمل ساده اما خوشمزه یک برنج متفاوت درست کنید. اگر مقداری گوشت، برنج و رب گوجه‌فرنگی دارید؛ می‌توانید یک غذای خوشمزه بپزید. فقط با افزودن چند ماده دیگر، دانه‌های برنج خود را به یک غذای لذت‌بخش تبدیل کنید! همراه ما برای یادگیری طرز تهیه چکدرمه غذای ترکمنی، باشید.

مواد لازم برای تهیه چکدرمه

طرز تهیه چکدرمه غذای ترکمنی

غذای کلاسیک ترکمنی که فقط با ترکیب چند مواد ساده درست می‌شود را حتماً امتحان کنید. می‌توانید با به‌کارگیری چند تکنیک ساده این غذا را از بقیه غذاها متمایز کنید. در ادامه مرحله‌ به‌ مرحله، طرز تهیه چکدرمه غذای ترکمنی را برای شما آماده کردیم.

مرحله اول

در وهله اول باید پیازداغ درست کنید. سعی کنید پیازها را به طور یک‌دست و نگینی خردکنید. هنگامی که قصد داشتید پیازها را سرخ کنید؛ روغن زیادی داخل ماهیتابه نریزید. همچنین توجه کنید زمانی که پیازها طلایی شدند سریع آنها را از روزی گاز بردارید. هنگام تف دادن پیازها، کمی زردچوبه روی آنها بپاشید. همچنین بهتر است به آنها نمکی اضافی نکنید تا پخت گوشت طولانی نشود.

مرحله دوم

برای گوشت چکدرمه بهتر است از گوشت گوسفندی بهره ببرید. پیشنهاد ما ماهیچه گردن گوسفند است. ماهیچه گردن بسیار لذیذ بوده و طعم بی‌نظیری به غذا می‌دهد. می‌توانید همیشه برای اینکه گوشت‌های خود را یکسان برش دهید آنها را از یک یا دو ساعت قبل در فریز قرار دهید. هنگامی که گوشت سفت شده به‌راحتی برش داده می‌شود. گوشت چکدرمه را تقریباً کوچک و یکدست برش دهید.

مرحله سوم

هنگامی که پیازها طلایی شدند گوشت را به آن اضافه کنید. ماهیچه‌ها را حسابی با پیازها تف دهید. بهتر است قبل از اضافه‌کردن رب گوجه‌فرنگی، زردچوبه و مقداری نمک و فلفل به آنها اضافه کنید. این کار باعث می‌شود بیشتر ادویه‌ها به خورد گوشت روند و ماهیچه‌ها خوش‌طعم‌تر شوند. سپس رب گوجه‌فرنگی را به ماهیچه‌ها اضافه کنید. می‌توانید برای بهترشدن رب گوجه، آن را در روغن تفت دهید تا بوی خامی آن از بین رود. هنگامی که کمی رنگ رب تغییر پیدا کرد به این معناست که دیگر بوی خامی نمی‌دهد.

مرحله چهارم

حالا مقداری آب جوش به ماهیچه‌ها اضافه کنید و در ظرف را بگذارید. گوشت حداقل باید به مدت 3 ساعت در آب جوش بپزد تا به طور کامل مغز پخت شود. در هنگام پخت گوشت می‌توانید در صورت نیاز به آن نمک و فلفل و دیگر ادویه‌ها را نیز اضافه کنید. به گوشت خود کمی گرد غوره و مقداری دارچین بزنید تا رنگ و لعابی مجلسی بگیرد. توجه کنید کل آب گوشت تبخیر نشود. در مراحل بعد برای خوش‌طعم کردن غذا، به این آب گوشت‌ها نیاز داریم.

مرحله پنجم

برنج را از چند ساعت قبل در آب خیس کنید تا برنجی محلی و مجلسی شود. در آب برنج نیز کمی نمک بریزید. توجه کنید این نمک بیش از حد نشود چون ماهیچه و آب گوشت نیز دارای نمک و ادویه است. سپس آب برنج را خالی کرده و آب ماهیچه‌ای که از قبل پخته بودیم را به برنج‌های خام اضافه کنید.

مرحله ششم

این مرحله همان پختن عادی برنج است با این تفاوت که از آب گوشت به‌جای آب ساده کمک می‌گیریم. مانند پختن پلوی کته، آب گوشت را تا زمانی که به‌اندازه یک‌بند انگشت روی برنج را بگیرد به برنج خام اضافه کنید. توجه داشته باشد که آب ماهیچه‌ها زیاد نباشد تا برنج شفته نشود. در مرحله بعد اجازه دهید تا مانند همیشه برنج دم بکشد.

مرحله هفتم

هنگامی که برنج دم کشید و پخته شد آن را سرو کنید. تکه‌های ماهیچه هم روی آن بگذارید. البته بعضی از محلی‌ها چندتکه گوشت را همراه آب آن، از قبل داخل برنج می‌ریزند تا همراه با آن دم بکشد. اگر عطروطعم گوشت برایتان اهمیت بیشتری دارد آن را با برنج مخلوط نکنید.

سخن آخر

این غذای آسان، سریع و خوشمزه تقریباً محبوب‌ترین غذای ترکمن‌هاست. این قابلمه که فقط از برنج و گوشت پر شده است؛ به طرز باورنکردنی بسیار خوشمزه می‌شود. حتی اگر گوشت دوست ندارید؛ می‌توانید دستور تهیه را مطابق میل خود تغییر دهید. امیدواریم از طرز تهیه چکدرمه غذای ترکمنی در وب‌سایت دیلی کوکس نهایت استفاده را برده باشید.

خروج از نسخه موبایل