طرز تهیه آش شله قلمکار اصیل

در این مطلب از مجله آشپزی دیلی کوکس طرز تهیه آش شله قلمکار ، یکی از مقوی ترین و خوشمزه ترین آش های ایرانی را خواهیم داشت. در ادامه همراه ما باشید.

ایرانی ها آش را به دلیل ارزش غذایی و تنوع بالای آن به عنوان یکی از غذاهای اصیل ایرانی می شناسند. در ایران از آش در مراسم مختلف مذهبی استفاده می شود و یکی از خوراکی های فصلی نیز می باشد. آش شله قلمکار یک آش سنتی، سالم و لذیذ ایرانی است.

آش شله قلمکار یکی از شناخته شده ترین غذاهای ایرانی است که قدمت آن به دوران ناصرالدین شاه می رسد. با سبزیجات، گوشت بدون استخوان و انواع حبوبات درست می شود. این یک غذای تاریخی و سنتی ایرانی است که عموماً به عنوان نذری برای اعیاد مذهبی مانند محرم و رمضان طبخ می شود و در نقاط مختلف ایران به طور متفاوتی تهیه می شود. طرز تهیه آش شله قلمکار سنتی را در قسمت های بعدی به شما آموزش می دهیم.

مواد لازم

طرز تهیه

برای جلوگیری از نفخ حبوبات، نخود و لوبیا را در کاسه های جداگانه ریخته و داخل آن ها را با آب بریزید و اجازه می دهیم 6 ساعت خیس بخورند. بهتر است در مدت 6 ساعت 2 تا 3 بار آب آنها را تخلیه کنید و سپس دوباره آنها را آب کنید. لوبیا را می توان یک شب خیس کرد و صبح آن را آبکش کرد.

سپس 3 عدد پیاز را پوست گرفته و درشت خرد کنید. روغن را در تابه بزرگی بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید تا داغ شود، سپس پیاز را اضافه کنید و تفت دهید تا نرم و طلایی شود، سپس پیازهای سرخ شده را در ظرفی بریزید و کنار بگذارید.

گندم ها را شسته و آبکش می کنیم و داخل قابلمه ای با 5 لیوان آب می گذاریم و حرارت را کم می کنیم و صبر می کنیم تا پخت تمام شود. نخودها را در قابلمه بریزید و روی آن آب بریزید و روی حرارت ملایم بپزید. لوبیاها را آبکش کنید و بعد از 1 ساعت از پخت به نخود اضافه کنید تا با هم خوب بپزند.

گوشت را شسته و قبل از ریختن در قابلمه با تخته آشپزخانه خرد کنید و چند لیوان آب سرد داخل قابلمه بریزید. پیاز و سیر باقیمانده را پوست بگیرید و قبل از اضافه کردن به قابلمه به چهار قسمت تقسیم کنید. . حرارت را روی کم بگذارید تا گوشت به آرامی بپزد.

یک کاسه را تا نیمه از آب پر کنید و عدس ها را به مدت 1 ساعت خیس کنید. وقتی گوشت پخته شد از سوپ جدا کنید و آب گوشت را صاف کنید و کنار بگذارید.

گوشت ها را از قابلمه خارج کرده و ریش ریش کنید وکنار بگذارید. برنج را تمیز می کنیم و در قابلمه بزرگی می ریزیم سپس عدس ها را آبکشی می کنیم و به برنج اضافه می کنیم. سپس 6 لیوان آب روی مواد داخل قابلمه می ریزیم و با حرارت زیاد می پزیم تا بجوشد سپس حرارت را کم کم کم می کنیم. آنقدر بپزید تا عدس و برنج پخته شود.

سبزیجات این سوپ اسفناج، مرزه، ریحان، جعفری، نعناع و گشنیز است که همگی به نسبت مساوی در آش استفاده می شود. سبزیجات را با تمیز کردن، شستن و آبکشی آماده می کنیم و سپس روی تخته خرد می کنیم. البته می توانیم سبزی ها را خرد کرده و در دستگاه خردکن برش دهیم.

قبل از اینکه سبزی ها را بعد از پخته شدن برنج و عدس داخل قابلمه بیفزایید، روی مواد کمی نمک بپاشید (تا حد امکان رنگ سبزی ها تغییر نکند). سبزیجات در حدود 20 دقیقه نرم می شوند.

در این مرحله نخود، لوبیا، گندم پخته، گوشت ریش ریش شده و آب گوشت را اضافه می کنیم. از ادویه هایی مثل زردچوبه، نمک و فلفل سیاه هم استفاده می کنیم.

نیمی از پیاز داغ شده را داخل آش بریزید و روی آن آب جوش بریزید. درب قابلمه را ببندید و به مدت 2 تا 3 ساعت یا تا زمانی که خورش لعاب دار شود بجوشانید. در یک کاسه بزرگ، آش آماده را بکشید و با نعنا داغ، کشک و پیاز داغ تزیین کنید.

خروج از نسخه موبایل